• Promoții
  • Despre noi
  • Dealeri Polaris
  • Accesorii
  • Media
  • Contact

Polaris prezintă gama europeană 2027, condusă de noul RANGER Diesel Nordic Pro

EXCLUSIV PENTRU PIAȚA EUROPEANĂ

Polaris Off Road, lider mondial în domeniul powersports și al inovației off-road, a prezentat gama europeană de vehicule pentru 2027, care include noi vehicule de lucru echipate cu cabină, precum și îmbunătățiri ale confortului, manevrabilității și experienței de condus, dezvoltate pentru aplicații din agricultură, silvicultură și administrarea proprietăților.

În centrul gamei 2027 se află noul RANGER Diesel Nordic Pro, care combină platforma diesel consacrată cu o cabină instalată din fabrică, încălzire și protecție împotriva condițiilor meteo, pentru productivitate pe tot parcursul anului.

„Pentru 2027, ne concentrăm pe oferirea unei valori și a unor capabilități sporite în întreaga noastră gamă”, a declarat Jenika Bishop, Global Market Manager. „De la noul RANGER Diesel Nordic Pro până la îmbunătățirile aduse gamelor Sportsman și Youth, aceste vehicule sunt construite pentru a-i ajuta pe clienți să lucreze mai eficient și să se bucure de o experiență de condus cât mai sigură.”

Gama RANGER

Concepută pentru a simplifica activitățile solicitante, gama RANGER 2027 introduce mai multe îmbunătățiri privind manevrabilitatea, precum și noi funcționalități.

Polaris extinde gama Nordic Pro prin adăugarea modelului RANGER Diesel Nordic Pro, care oferă un nivel superior de confort pentru utilizarea pe tot parcursul anului.

Polaris a redenumit platformele 570 în Sportsman 600 și RANGER 600, pentru a alinia mai bine poziționarea modelelor în cadrul portofoliului de produse.

Gama RANGER 600 primește transmisia Gen 2, care permite schimbarea vitezelor cu 50% mai ușor, servodirecție electronică (EPS) îmbunătățită, un nou afișaj color și un controller de motor actualizat, care permite integrarea funcției de limitare a vitezei.

  • RANGER Diesel Nordic Pro: combină un motor diesel Kubota cu o cabină instalată din fabrică, sistem de încălzire și dezaburire, geamuri acționate manual, spațiu de depozitare sub scaune și un sistem integrat de reducere a zgomotului. Disponibil în culoarea Onyx Black.
  • RANGER 600: disponibil în noua culoare profesională Stealth Grey pentru echiparea de bază și în Blue Dusk, cu portiere în culoarea caroseriei, pentru versiunea Nordic Pro.
  • RANGER 1000 și XP 1000: disponibile în noile variante de culoare Granite Grey, respectiv Stealth Grey. Versiunile Nordic Pro beneficiază de cabină instalată din fabrică, încălzire și protecție împotriva condițiilor meteo, pentru productivitate pe tot parcursul anului, și sunt disponibile în culoarea Blue Dusk, cu portiere în aceeași nuanță.

Gama SPORTSMAN

Gama Sportsman 2027 aduce noi opțiuni de culoare pentru piețele europene, alături de noi funcționalități.

Gama Sportsman 600 beneficiază de un controller de motor actualizat, care permite integrarea funcției de limitare a vitezei, precum și de noi moduri de condus pentru modelul SP.

  • Sportsman 600 EPS Deluxe: disponibil acum în noua și distinctiva culoare Zenith Blue.
  • Sportsman 600 EPS și EPS 2-UP Black Edition: această linie de echipare primește o nouă culoare Matte Black Crystal, alături de pachetul de accesorii care include un troliu de 1.587 kg (3.500 lb) și o cutie de depozitare pentru partea din spate.
  • Sportsman XP 1000 S LE: această platformă premium, echipată cu amortizoare reglabile Walker Evans, este disponibilă acum într-o nouă variantă de culoare Crater Grey.

Gama Youth

Polaris continuă să susțină următoarea generație de rideri prin tehnologii practice de siguranță și un design reîmprospătat în întreaga gamă Youth.

Modelele 2027 aduc un aspect nou și vibrant, păstrând în același timp tehnologiile esențiale de siguranță care îi ajută pe părinți să gestioneze și să monitorizeze experiența tinerilor rideri.

  • Outlaw 110 EFI: disponibil în culoarea Lime Squeeze. Echiparea standard de siguranță include limitator de viteză reglabil, cordon de siguranță și lumini de zi.
  • RZR 200 EFI: disponibil în variantele de culoare Storm Grey/Polaris Blue și Indy Red. Sistemele standard de siguranță includ Ride Control Technology, Helmet Aware Technology și portiere rigide.
  • RANGER 150 EFI: disponibil în culoarea Zenith Blue, cu Helmet Aware Technology și Youth Ride Control, care include funcții de geofencing, urmărirea locației și limitarea vitezei.
  • Phoenix 200: continuă în culoarea Storm Grey, fiind echipat cu limitator de viteză reglabil și un steag de siguranță flexibil.

Polaris lansează cel mai puternic SXS din istoria sa, deschizând drumul pentru gama RZR 2027

Polaris Off Road dezvăluie cea mai recentă extindere a portofoliului său european de vehicule de înaltă performanță, concepute pentru utilizare pe multiple tipuri de teren. În centrul atenției se află RZR Pro R Boost, cel mai puternic side-by-side produs vreodată de Polaris, dezvoltat pentru curse profesioniste de off-road la cel mai înalt nivel.

Gama RZR domină competițiile internaționale de SSV încă de la lansarea sa. În calitate de campioni consecutivi în categoria SSV la cursele Dakar, Polaris se află într-o poziție unică pentru a aduce clienților din întreaga lume performanța de cel mai înalt nivel specifică motorsportului off-road. Bazat pe această moștenire, RZR Pro R Boost reprezintă un nou pas în evoluția Polaris ca lider mondial în domeniul powersports.

„RZR Pro R Boost 2027 reprezintă un salt uriaș în ceea ce privește performanța de circuit”, a declarat Nuno Fojo, International Product Marketing & Training Manager. „Prin combinarea forței brute a motorului nostru Turbo de 2,0 litri și 275 CP cu suspensia DYNAMIX DV de nouă generație și sistemele avansate de comandă ale cockpit-ului, oferim echipelor europene de curse o mașină construită pentru a rezista și a cuceri cele mai solicitante trasee.”

RZR Pro R Boost 2027*

*Doar unități destinate competițiilor

În 2007, Polaris RZR a creat o categorie complet nouă de side-by-side-uri de înaltă performanță. Astăzi, Polaris ridică din nou ștacheta prin noul RZR Pro R Boost, un nou reper în materie de performanță off-road, tehnologie și design.

Propulsat de un motor de serie ProStar Fury Turbo de 2,0 litri, RZR Pro R Boost dezvoltă o putere de top în industrie, de 275 CP. Raportul putere/greutate fiind optimizat și cuplul crescut, oferă o accelerație mai rapidă, un răspuns instantaneu al accelerației și o livrare lină și constantă a puterii pe întregul interval de turații.

RZR Pro R Boost aduce îmbunătățiri la nivelul principalelor sisteme ale vehiculului, inclusiv în ceea ce privește răcirea, manevrabilitatea și tehnologiile conectate.

  • Calibrarea actualizată a motorului, reglajul optimizat al transmisiei CVT și noile elemente de izolare a motorului reduc zgomotul și vibrațiile, pentru o experiență de condus mai rafinată, cu un nivel sporit de încredere și control.
  • Un sistem de ambreiaj complet nou, de mare capacitate, prevăzut cu cinci canale dedicate pentru circulația aerului, nervuri de răcire suplimentare și un design de ambreiaj mai mare, crește fluxul de aer, reduce temperatura și prelungește durata de viață a curelei.
  • O nouă transmisie, cu răcire activă a uleiului și un angrenaj frontal mai rezistent, asigură o conexiune directă și autentică către un sistem de transmisie complet nou și mai robust.
  • Designul avansat al turbinei și pachetul de răcire îmbunătățit mențin puterea maximă la altitudini de până la 3.048 metri, oferind urcări mai puternice, agilitate sporită și performanță constantă.
  • Un sistem complet nou cu două radiatoare, împreună cu o priză de aer amplasată pe plafon, contribuie la reducerea căldurii din cabină, pentru un confort sporit, menținând în același timp performanța optimă a vehiculului.
  • Scaunele încălzite și ventilate, singurele de acest tip din industrie, sporesc confortul atât pe vreme caldă, cât și pe vreme rece.
  • Cel mai mare ecran tactil din industrie, de 10,4”, alimentat de RIDE COMMAND, oferă funcționalitate split-screen, o nouă versiune îmbunătățită a hărților 3D, afișarea permanentă a hărților, funcție Group Ride, instrumente de bord configurabile și comenzi fizice pentru volum, astfel încât informațiile despre vehicul și navigația să fie permanent la îndemână.
  • Noua compatibilitate cu Apple CarPlay®* le permite utilizatorilor să acceseze și să controleze fără probleme aplicațiile compatibile de pe smartphone, inclusiv muzică, apeluri și mesagerie, având în același timp acces direct la funcțiile RIDE COMMAND prin intermediul ecranului tactil de 10,4”, pentru o experiență de condus mai conectată și mai convenabilă.

*Funcționalitatea Apple CarPlay® va fi disponibilă printr-o actualizare viitoare a software-ului.

RZR Pro R Boost 2027 va fi disponibil în configurații cu 2 și 4 locuri, în versiunile Ultimate și noua versiune Ultra.

  • Modelele Ultimate beneficiază de suspensie DYNAMIX reglată pentru utilizarea în deșert, cu noi funcții de protecție G-out și control al mișcării punții spate la comprimare, în timp ce modelele Ultra adaugă sistemul DYNAMIX DVS, testat în competiții, cu primele bielete active pentru bara stabilizatoare prezente în industrie, care își ajustează poziția de până la 200 de ori pe secundă, pentru precizie și reactivitate maxime.
  • Versiunea Ultra include, de asemenea, capotă și ornamente ale scaunelor din fibră de carbon, volan MPI GT, anvelope BFGoodrich® de 32” și un design exclusiv de vopsea și grafică.

RZR Trail S și RZR XP

Gama RZR 2027 aduce, de asemenea, actualizări pentru modelele cu două locuri. Atât variantele Trail S, cât și XP oferă o putere fiabilă pe o varietate de terenuri, respectând în același timp standardele europene de omologare pentru tractoare (T1a/T1b).

Prin actualizarea acestor variante populare cu noi elemente vizuale și scheme de culori distinctive, Polaris le oferă operatorilor profesioniști vehicule extrem de agile, concepute pentru a face față celor mai solicitante activități de gestionare a terenurilor și sarcinilor utilitare, acum într-un design reîmprospătat.

  • RZR Trail S Sport: disponibil într-o nouă schemă de culoare White Lightning, cu accente roșii. Echiparea standard include amortizoare Walker Evans needle, servodirecție electronică, portiere pe jumătate, iluminare LED și un cârlig de remorcare de 1,25”.
  • RZR XP Sport: reîmprospătat cu un finisaj profesional Stealth Grey. Propulsat de motorul ProStar 1000 Gen-2, modelul este echipat cu o bară frontală heavy-duty, scut de protecție integral, portiere pe jumătate complete și anvelope Trailmaster X/T de 29”.

Accesorii pentru performanță și stil pentru modelele RZR 2027

Pentru a completa gama RZR 2027, Polaris lansează o selecție premium de piese și accesorii noi, concepute pentru a îmbunătăți stilul, manevrabilitatea și utilitatea vehiculelor din întreaga gamă RZR.

  • Elemente de design din fibră de carbon: noua capotă din fibră de carbon inspirată din motorsport, capacul central al volanului și ornamentele scaunelor adaugă un plus de stil, cu o greutate redusă. Acestea se montează direct pe punctele de prindere din fabrică pentru modelele Pro R Boost, Pro R, Pro S și Pro XP.
  • Volan MPI GT: identic cu volanul utilizat pe ediția Pro R Ultra, acesta se montează direct pe butucul din fabrică al modelelor Pro R Boost, Pro R, Pro S și Pro XP.
  • Bielete inteligente DYNAMIX DVS pentru bara stabilizatoare: concepute pentru modelele Pro R Boost și Pro R 2027, preechipate cu instalația necesară. Acestea oferă control inteligent al barei stabilizatoare, cu trei moduri selectabile de către șofer și gestionate prin RIDE COMMAND, adaptând stabilitatea și suspensia în funcție de schimbările de teren.
  • Utilitate și depozitare: un suport pivotant pentru roata de rezervă, cu sistem de eliberare cu o singură mână, poate susține o anvelopă de 33”, cu o capacitate de încărcare de până la 34 kg, fiind compatibil cu modelele Pro R Boost și Pro R. Pentru Pro R Boost, noul sistem de închidere al benei completează perfect partea din spate, pentru un finisaj curat și bine integrat.
  • Îmbunătățiri pentru sistemul audio: un nou subwoofer spate adaugă un bass profund modelelor Pro R Boost și Pro R, putând fi reglat prin intermediul unei noi comenzi de reglare a bass-ului. În plus, pentru modelele Pro cu 4 locuri sunt disponibile difuzoare coaxiale spate de 100 W, cu mânere integrate.

RANGER 500 ajunge în Europa: calitatea Polaris la preț accesibil

Polaris Off Road anunță lansarea modelului RANGER 500 în Europa, extinzând gama RANGER cu un vehicul utilitar side-by-side compact și capabil, conceput pentru a face munca mai ușoară și experiența de utilizare mai accesibilă.

Lansat anul trecut în America de Nord, RANGER 500 aduce acum performanța sa dovedită și clienților europeni, sub filosofia „Right Tool, Right Price” – Unealta Potrivită la Prețul Potrivit, susținută de cei 70 de ani de inovație Polaris în domeniul sporturilor extreme.

Conceput pentru a oferi valoare și versatilitate crescute, RANGER 500 combină capabilitățile tehnice tipice brand-ului Polaris cu moduri de utilizare intuitive și dotări esențiale pentru muncă și pentru simplificarea activităților în aer liber. Fie că este utilizat pentru întreținerea terenurilor, gestionarea animalelor sau diverse activități în jurul proprietăților mici și medii, acesta oferă o soluție practică și accesibilă pentru o gamă largă de proprietari UTV, atât noi, cât și existenți.

„Am observat o cerere puternică pentru RANGER 500 din partea clienților care apreciază un vehicul fiabil, ușor de utilizat și disponibil la un preț accesibil”, a declarat Chris Judson, Vice Președinte, Polaris Off Road Vehicles, International. „Introducerea acestui model cu success dovedit în Europa ne permite să răspundem nevoilor unui număr și mai mare de clienți, oferind un vehicul utilitar de mărime medie, simplu și eficient, care livrează capabilități de încredere, valoare reală și performanțele off-road pentru care Polaris este recunoscut.”

Îmbunătățiri și caracteristici principale ale modelului RANGER 500:

  • Putere lină și controlabilă oferită de motorul ProStar de 567cc, reglat pentru cuplu la turații joase, ideal pentru tractare și urcări dificile
  • Design compact și agil, cu o lățime sub 150 cm, perfect pentru porți înguste, poteci, hambare sau spații de grădină
  • Acoperiș montat din fabrică, troliu de 1.134 kg și faruri LED incluse, pentru protecție împotriva intemperiilor și vizibilitate îmbunătățită de dimineața până seara
  • Comenzi simplificate și utilizare intuitivă, potrivite atât pentru utilizatori noi, cât și experimentați, alături de sistemul auto-locking front drive care activează automat tracțiunea 4×4 fără intervenția șoferului
  • Modul selectabil VersaTrac Turf, ideal pentru suprafețe delicate sau manevre în spații restrânse
  • Benă basculabilă, cu o capacitate de 227 kg, ideală pentru transportul de materiale, unelte sau furaje
  • Capacitate de tractare de 680 kg, cu cârlig de remorcare standard
  • Puncte de mentenanță ușor accesibile, pentru verificări rapide ale uleiului, filtrului de aer și fluidelor
  • Soluții inteligente de depozitare interioară, care păstrează uneltele și obiectele esențiale la îndemână pe parcursul întregii zile

RANGER 500

Conceput cu accent pe funcționalitate, RANGER 500 este pregătit să susțină o gamă largă de activități zilnice cu efort minim. Dimensiunile compacte și manevrabilitatea precisă îl fac ideal pentru proprietăți unde spațiul este limitat, dar productivitatea rămâne esențială.

Conceput cu accent pe funcționalitate, RANGER 500 este pregătit să susțină o gamă largă de activități zilnice cu efort minim. Dimensiunile compacte și manevrabilitatea precisă îl fac ideal pentru proprietăți unde spațiul este limitat, dar productivitatea rămâne esențială.

RANGER 500 este echipat cu o benă rabatabilă, capabilă să transporte până la 227 kg — o alternativă practică la manipularea manuală a încărcăturilor. Împreună cu capacitatea de tractare de 680 kg, modelul este pregătit pentru o varietate de sarcini de întreținere.

Ușurința în utilizare este un element esențial la RANGER 500, și se datorează comenzilor intuitive și sistemului de rulare simplificat, care îl fac accesibil chiar și pentru noii proprietari de UTV. Întreținerea este la rândul său simplificată prin puncte de service ușor accesibile, iar modelul beneficiază standard de garanție de 2 ani.

Ușurința în utilizare este un element esențial la RANGER 500, și se datorează comenzilor intuitive și sistemului de rulare simplificat, care îl fac accesibil chiar și pentru noii proprietari de UTV. Întreținerea este la rândul său simplificată prin puncte de service ușor accesibile, iar modelul beneficiază standard de garanție de 2 ani.

Pentru personalizare suplimentară, este disponibilă o gamă variată de accesorii, precum parbriz frontal și panou spate*, opțiuni suplimentare de iluminare prin sistemul plug-and-play Pulse de la Polaris și soluții de depozitare dezvoltate împreună cu Kolpin Outdoors. O placă integrată pentru montarea lamei de deszăpezire adaugă utilitate pe tot parcursul anului, pentru deszăpezire sau amenajări peisagistice.

Modelul RANGER 500, disponibil în culoarea Stealth Grey și cu omologare Tractor (T1b), va ajunge în rețeaua de dealeri din Europa la finalul primăverii.

* Doar pentru utilizare off-road.

Despre Polaris

Polaris Inc. (NYSE: PII), lider global în domeniul powersports, dezvoltă produse inovatoare, experiențe și servicii care inspiră oamenii să descopere bucuria activităților în aer liber încă din 1954. Portofoliul Polaris include vehicule off-road side-by-side RANGER, RZR, Polaris XPEDITION și GENERAL; ATV-uri Sportsman; vehicule militare și comerciale off-road; snowmobile; Slingshot moto-roadsters; quadricicluri Aixam; vehicule electrice Goupil; și ambarcațiuni ponton și deck boats, inclusiv renumitele pontoane Bennington. Polaris completează experiența utilizatorilor printr-un portofoliu extins de piese, echipamente și accesorii. Cu sediul în Minnesota, Polaris deservește aproape 100 de țări din întreaga lume.

Polaris prezintă RZR Pro XP Ultimate 2026, acum cu omologare Tractor (T1b) pentru utilizare rutieră

Polaris Off-Road a anunțat lansarea modelului RZR Pro XP Ultimate 2026, disponibil acum cu omologare Tractor (T1b).

După ce a creat categoria Sport SXS în 2007, Polaris RZR a obținut victorii legendare în competiții din întreaga lume, inclusiv Baja 1000, titlul mondial FIA W2RC și nouă victorii în categoria SSV la Dakar Rally. Menținându-și poziția de lider de piață încă de la început, Polaris RZR adaugă acum posibilitatea de circulație pe drumurile publice pentru modelul RZR Pro XP Ultimate 2026, prin omologarea Tractor (T1b). Această evoluție extinde considerabil capabilitățile gamei și asigură că aventura nu trebuie să se oprească acolo unde începe asfaltul.

„Introducerea omologării T1b pentru RZR Pro XP Ultimate este un răspuns direct la cerințele clienților noștri, care își doresc un vehicul fără compromisuri”, a declarat Nuno Fujo, International Market Manager, Global Recreation. „Aceștia își doresc performanța care definește ADN-ul RZR, dar au nevoie și de versatilitatea practică pentru a se deplasa de la garaj până la traseu. Prin integrarea legalității rutiere, extindem limitele acestei platforme și ne asigurăm că aventura nu se oprește, indiferent de suprafață.”

Omologarea Tractor îmbunătățește modelul prin respectarea standardelor UE pentru circulația pe drumurile publice, incluzând semnalizare LED completă, oglinzi și claxon, integrate în design-ul vehiculului alături de Fang Accent Lighting, specific RZR-ului. Această clasificare oferă proprietarilor flexibilitatea de a circula legal între drumuri, trasee sau zone de lucru, deschizând noi posibilități atât pentru utilizare recreațională, cât și utilitară, pe cea mai performantă platformă Sport SXS din lume.

RZR Pro XP Ultimate își păstrează performanțele inspirate din motorsport, care au stat la baza succesului modelului. Șasiul de 868 kg este echipat cu un motor twin turbo, 4 timpi, DOHC, care oferă accelerație optimizată la viraje. Puterea este distribuită pe un ampatament de 244 cm (96”), cu o lățime de 162 cm (64”), oferind stabilitate excelentă, dar și agilitatea necesară pe trasee înguste, prin sistemul Xtreme Performance AWD/2WD la cerere.

Suspensia este concepută pentru cele mai solicitante condiții off-road, oferind o cursă de 56 cm (22”) pe spate și 51 cm (20”) pe față. Controlul este asigurat de sistemul semi-activ DYNAMIX 2.0, care ajustează în timp real amortizoarele FOX® 2.5 Podium Live Valve pentru control maxim pe orice suprafață, pe roți de 30”. Sistemul oferă amortizoarelor exterioare rigiditate în viraje pentru a reduce ruliul și flexibilitate pe liniile drepte pentru confort, asigurând un comportament rafinat atât pe drum, cât și în off-road.

Modelul 2026 îmbunătățește experiența rider-ului, cu un layout îmbunătățit al bordului și ergonomie optimizată. Un display RIDE COMMAND de 7” oferă navigație GPS, conectivitate Bluetooth și cameră datul cu spatele, în timp ce sistemul audio premium Rockford Fosgate Stage 4 asigură sunet clar chiar și la viteze ridicate.

Ușile solide tip half-door sporesc confortul, cu sisteme duble de închidere pentru o etanșare mai bună a cabinei împotriva prafului și apei. Prizele duble de aer de pe capotă direcționează aer proaspăt în cabină, care, în combinație cu deflectoarele radiatorului, creează temperaturi interioare mai scăzute. Scaunele tip bucket sunt echipate cu centuri de siguranță noi în 4 puncte, ușor de ajustat și concepute pentru siguranță maximă.

Pentru personalizare, Polaris oferă o gamă completă de accesorii dedicate modelului 2026 RZR Pro XP Ultimate.

Riderii se pot proteja împotriva elementelor cu un parbriz complet din sticlă laminată și securizată, în două straturi, compatibil cu kitul de ștergător cu rezervor și control multi-viteză din bord. Pentru protecția vehiculului sunt disponibile bare de protecție față/spate High Coverage și protecții laterale Heavy Duty Kick-Out Rock Sliders din oțel de 4,5 cm.

Pentru aventuri extinse, sunt disponibile cutii de depozitare de 69L (față) și 40L (spate), cu tehnologie Lock & Ride, etanșe la praf și apă. Utilitatea este completată de troliul Polaris PRO HD de 2.041 kg, cu funcții Rapid Rope Recovery și Auto Stop. De asemenea, suportul pivotant pentru roată de rezervă poate susține anvelope de până la 33” și o greutate de 34 kg.

Pentru o experiență audio superioară, plafonul audio Rockford Fosgate® se integrează perfect cu sistemul RIDE COMMAND. Acesta include amplificatoare duble de 400W, patru difuzoare de 8” (50W) și un subwoofer de 10”. Plafonul este rezistent la apă (IP67) și include o bară LED ProArmor de 33”, iluminare RGB și lumină interioară LED. Opțional, poate fi montată și o bară LED ProArmor de 84 cm, cu carcasă din aluminiu și LED-uri de mare putere.

Modelul RZR Pro XP Ultimate cu omologare Tractor este disponibil la dealerii Polaris din România, în următoarele versiuni:

Despre Polaris

Polaris Inc., lider global în powersports, dezvoltă produse inovatoare și experiențe care îi inspiră pe oameni să descopere bucuria activităților în aer liber încă din 1954. Portofoliul Polaris include vehicule off-road side-by-side Polaris RANGER®, RZR® și Polaris GENERAL™, ATV-uri Sportsman®, vehicule off-road militare și comerciale, snowmobile, Slingshot® moto-roadsters, quadricicluri Aixam, vehicule electrice Goupil și ambarcațiuni ponton Bennington. Polaris completează experiența cu o gamă extinsă de piese, echipamente și accesorii. Compania are sediul în Minnesota și operează în peste 100 de țări.

Înmatriculare ATV T3b vs ATV L7e. Ce alegem? Ghid Legislativ 2026

Achiziția unui ATV Polaris reprezintă o investiție în performanță și utilitate, totuși înainte de a vorbi despre capacitățile tehnice ale suspensiei sau puterea motoarelor ProStar, clienții se lovesc de o barieră birocratică și nume, alegerea tipului de  omologare.

Din experiența, am observat că cele mai multe confuzii ale cumpărătorilor apar în jurul termenilor T3b și L7e.

Cuprins

Ce înseamnă și care este diferența dintre T3b și L7e?

Analiză Tehnică și Fiscală

Fiscalitate și Taxe (2026)

Pro Tips: Aspecte Practice din Service

Siguranță și Întreținere

Echipament de Protecție

Întrebări Frecvente (FAQ)

Concluzie: Ce să alegi dintre T3b și L7e


Dacă alegi categoria de înmatriculare greșit, poți limita modul în care vei utiliza atv-ul sau îți poate genera costuri inutile.

În acest articol clarificăm legislația din 2026 și îți explic care sunt cele mai importante diferențe tehnice și fiscale, applicate pe gama de ATV Polaris.

1. Ce înseamnă și care este diferența dintre T3b și L7e?

Pentru a ușura decizia de cumpărare, trebuie să înțelegi exact cum sunt definite aceste categorii în Codul Rutier și în normele RAR.

Ce este omologarea T3b?

T3b este omologarea pentru Tractoare Agricole deci un ATV Polaris înmatriculat ca T3b este recunoscut legal ca un utilaj de muncă.

  • Înregistrare: Se face la Primăria din localitatea de domiciliu (plăcuțe cu numere galbene).
  • Viteză: Constructiv, aceste vehicule sunt limitate (uzual la 60 km/h) pentru a respecta normele de siguranță agricolă.
  • Utilizare: Este optimizat pentru tracțiune, sarcini utilitare și teren accidentat.

Ce este omologarea L7e?

Omologarea L7e este pentru Cvadricicluri Grele. Un ATV Polaris L7e este considerat un vehicul standard, similar unui autoturism mic.

  • Înmatriculare: la DRPCIV și vei avea plăcuțe cu numere negre.
  • Norme Tehnice: Necesită respectarea normelor de poluare Euro 5 și prezența obligatorie a diferențialului spate pentru rularea pe asfalt.
  • Utilizare: Poți circula fără probleme pe drumurile publice, având regim de viteză superior categoriei T3b.

2. Analiză Tehnică și Fiscală

Când alegi un model de ATV Polaris, vei observa că specificațiile tehnice se modifică ușor în funcție de tipul de omologare. Uite ce detalii trebuie să verifici prima dată:

Diferențialul Spate și Comportamentul Dinamic

Aceasta este cea mai importantă diferență tehnică.

  • La modelele L7e: Legislația obligă montarea unui diferențial spate deschis. Acest lucru permite roților de pe puntea spate să se învârtă cu viteze diferite în viraje. Pe asfalt, un ATV Polaris L7e va vira natural, fără a opune rezistență în ghidon și fără a uza prematur anvelopele.
  • La modelele T3b: De regulă, acestea au puntea spate blocată (ambele roți se învârt simultan). Totuși, marele avantaj Polaris față de concurență este sistemul Turf Mode (disponibil pe multe modele Sportsman). Chiar și în varianta T3b, anumite modele Polaris permit deblocarea diferențialului spate, astfel ai manevrabilitate asemănătoare cu L7e.2. Regimul de Viteză și Limitări
  • Polaris T3b: Deși motorul are aceeași capacitate, viteza maximă este limitată electronic și mecanic pentru a respecta omologarea de tractor. Este ideal pentru trasee tehnice, pădure și munci agricole, unde cuplul contează, nu neapărat viteza.
  • Polaris L7e: Iți permite să atingi viteze mai mari (până la 90 km/h conform legislației rutiere),este ales de cei care parcurg distanțe lungi între traseele de off-road.

3. Fiscalitate și Taxe (2026)

Din punct de vedere al costurilor de deținere:

  • Impozit: Pentru ATV T3b, impozitul plătit la primărie este mai mult simbolic sau foarte mic. Pentru ATV L7e, impozitul se calculează pe baza capacității cilindrice, la fel ca la motociclete/cvadricicluri și poate fi mai mare în anumite localități.
  • ITP: are de obicei, intervale diferite, tractoarele beneficiind uneori de perioade mai lungi de valabilitate a ITP-ului, în funcție de legislația locală.

4. Pro Tips: Aspecte Practice din Service

Bazat pe istoricul de service al modelelor Polaris, iată câteva recomandări tehnice care nu apar în fișele de specificații:

  • Transmisia CVT: Indiferent de omologare (T3b sau L7e), cutia automată Polaris PVT este extrem de robustă, dar totuși necesită o utilizarea corectă a treptelor. Utilizați întotdeauna treapta Low (L) pentru urcări abrupte, tractare sau rulare sub 15-20 km/h. Utilizarea treptei High (H) la viteze mici va duce la patinarea și distrugerea curelei, o eroare frecventă a începătorilor.
  • Presiunea în Anvelope pe Asfalt: Proprietarii de atv-uri T3b tind să meargă pe asfalt cu presiunea scăzută  (specifice off-road-ului).

Dacă trebuie parcurs un drum mai lung pe asflat, recomandat e să fie crescută presiunea în anvelope pentru a reduce uzura crampoanelor.

5. Siguranță și Întreținere

Indiferent dacă alegi un ATV Polaris T3b sau L7e, siguranța rămâne prioritară. Din punct de vedere mecanic, uzura diferă:

Indiferent dacă alegi un ATV Polaris T3b sau L7e, siguranța rămâne prioritară. Din punct de vedere mecanic, uzura diferă:

  • La L7e (Rulare preponderent asfalt): Acordă o atenție extra bucșelor de la brațele A și capetelor de bară. Vibrațiile de pe asfalt duc la apariția jocurilor în direcție mai rapid decât în noroi.
  • La T3b verifică periodic burdufurile planetarelor, crengile și noroiul întărit pot sparge cauciucul.

6. Echipament de Protecție

Un aspect legislativ important în 2026: Casca de protecție este obligatorie pe drumurile publice pentru ambele categorii de omologare. Faptul că un T3b este înregistrat la primărie nu te scutește de obligația a purta echipament de siguranță.

7. Întrebări Frecvente (FAQ)

1. Este necesar permisul de conducere pentru un ATV Polaris T3b?

Da. Pentru a conduce un ATV înmatriculat T3b pe drumurile publice, este obligatoriu să dețineți permis de conducere categoria B sau Tr (Tractorist). Conducerea fără permis constituie infracțiune.

2. Se poate transforma un ATV T3b în ATV L7e după cumpărare?

Nu. Schimbarea categoriei de omologare este un proces birocratic și tehnic extrem de greoi, și implică re-omologare individuală la RAR și costuri extra.

Este recomandat să alegeți categoria corectă (T3b sau L7e) în momentul achiziției inițiale.

3. Care variantă de omologare este mai bună pentru revânzare?

Modelele L7e își păstrează de obicei o valoare mai bună în zonele urbane și periurbane datorită flexibilității pe șosea. Modelele T3b sunt extrem de căutate în zonele rurale și montane, unde impozitul redus și capacitatea de muncă sunt prioritare.

8. Concluzie

Alegerea dintre un ATV Polaris T3b și L7e nu ține de calitatea vehiculului – ambele beneficiază de aceleați specificații diferența o face tipul și modul de utilizare.

Alege T3b dacă prioritatea este munca, vânătoarea, agricultura sau off-road-ul, și vrei costuri de impozitare minime.

Alege L7e dacă scopul e libertate de mișcare pe drumurile publice și plimbări pe distanțe lungi ce include și drumurile publice.

Polaris Scrambler 1000 S:  Test și Impresii Reale

Tocmai m-am dat jos de pe Polaris Scrambler 1000 S și, dacă vedeți că îmi tremură mâinile pe tastatură, nu e de la frig. E de la adrenalina aia pe care doar un motor de aproape un litru ți-o poate livra direct în venă.

Cuprins

1. Introducere: Polaris Scrambler 1000 S

2. Ce este, de fapt, Polaris Scrambler 1000 S?

3. Performanță

4. Pro Tips: Cum să nu-ți bați joc de el (Secrete din Service)

5. Siguranță și Întreținere

6. Întrebări Frecvente (FAQ)

7. Concluzie: Merită Scrambler 1000 S?


Polaris Scrambler 1000 S: Jucăria supremă pentru băieții mari care nu au uitat să se joace

Băi, oameni buni, stați puțin să-mi trag sufletul.

Astăzi nu vă citesc din manual. Astăzi vă povestesc cum se simte bestia asta sub tine, de ce cred că e regele neîncoronat al pădurilor și, cel mai important, cum să nu-l strici din prima zi. Hai să-i dăm drumul!

Ce este, de fapt, Polaris Scrambler 1000 S?

Pe scurt: Este un muscle-car transformat în tanc, dar care se manevrează ca o motocicletă.

Dacă ar fi să-l definesc, Scrambler 1000 S este vârful de gamă al categoriei Sport-Utility.

Ce înseamnă asta? Că Polaris a luat șasiul ăla indestructibil de pe utilitare, i-a pus cel mai nervos motor din gamă și o suspensie care ar face invidios și un pilot de raliu.

Este atv-ul perfect pentru cei care s-au plictisit să meargă încet. E pentru tine, cel care vrei să ajungi primul în vârful dealului, dar vrei să o faci și cu stil, și cu tracțiune 4×4 reală.

De ce m-a dat pe spate: Performanță

Hai să nu ne ascundem după deget. Când îți iei un Scrambler, îl iei pentru motor

Motorul ProStar – O uzină de forță

Sub carenele alea agresive stă un bicilindru de 952cc. Pe hârtie scrie 89 de cai putere dar în realitate se simte de parcă ai încălecat o rachetă.

Răspunsul la accelerație e instantaneu, nu există „stați să vedem”, ai ciupit gazul, ai plecat.

Cuplul este atât de mare încât, dacă nu ești atent, te trezești că privești cerul. E fascinant cum trage, indiferent dacă ești pe nisip, în noroi până la brâu sau prin pădure.

Suspensia – Covorul fermecat

Mulți cai putere fără control înseamnă doar accidente spectaculoase dar Scrambler 1000 S vine cu amortizoare premium, reglabile.

E incredibil! Treci peste bolovani, rădăcini, șanțuri și… nu le simți. Pur și simplu plutești. Suspensia lucrează intens sub tine, roțile dansează, dar șasiul rămâne drept. Asta îți dă o încredere fantastică (poate chiar prea mare uneori).

Tracțiunea – Inteligență mecanică

Sistemul lor AWD e genial prin simplitate. Nu stai să cauți butoane când ești cu roțile în sus într-o râpă. Spatele a patinat? Fața a cuplat instant. Ai ieșit din greu? A decuplat. Tu doar ții ghidonul și te rânjești.

Pro Tips: Cum să nu-ți bați joc de el (Secrete din Service)

Low Range (L) e sfânt: Vă rog eu mult, dacă intrați în noroi, urcați pante abrupte sau mergeți încet (sub 30 km/h), puneți maneta în L!

Dacă îl chinuiți în High (H) la turații mici, o să simțiți miros de curea arsă în 5 minute.

Rodajul nu e mit: Ți-ai luat Scrambler nou sau ai schimbat cureaua? Nu-i da blană din prima secundă. Mergi vreo 50 km mai calm, variază turația. Lasă cureaua să se pupe cu fuliile și îmi mulțumești mai târziu.

Gresează-l, că nu-i place pe uscat: Scrambler-ul are multe puncte de gresare (nipluri). După o tură serioasă prin bălți, bagă vaselină proaspătă. Dacă auzi scârțâituri, deja ai uzură, apa murdară e abrazivă ca șmirghelul.

Radiatorul – Călcâiul lui Ahile: Motor mare = căldură mare. Dacă ai trecut prin noroi, spală radiatorul imediat ce poți pentru că un motor fiert e coșmarul oricărui proprietar.

Siguranță și Întreținere

Știu că sună a „tata”, dar trebuie să o zic. Polaris Scrambler 1000 S nu iartă prostia. E un atv greu și extrem de rapid.

Echipamentul e armura ta

Nu există „mă duc doar puțin până în deal” în tricou și șlapi.

Cască: Fără discuție. Una bună, ușoară.

Echipament complet: Crede-mă, când îți sare o piatră de la cel din față în piept la 60 km/h, o să simți că te-a lovit Mike Tyson.

Poartă protecție de torace.

Cizme: Ai nevoie de glezne zdravene să ții monstrul ăsta în frâu.

Mentenanța e cheia fericirii

Uleiul e sângele motorului, la cum tragi de un Scrambler, schimbă-l des.

Filtrul de aer verifică-l după fiecare ieșire serioasă, e mai ieftin să cureți un filtru decât să segmentezi un motor pentru că a tras tot praful.

Întrebări Frecvente (FAQ)

E bun Polaris Scrambler 1000 S pentru un începător?

Sincer? Nu.

E prea mult. E ca și cum ai învăța să conduci pe un Ferrari pe un drum cu gheață.

Dacă ești la început, ia un Sportsman 570, Scrambler 1000 S te poate surprinde neplăcut dacă nu ai reflexele formate. Accelerația este foarte brutală.

Cât consumă la o tură de off-road?

Mult. Dacă te dai tare la el, și o să te dai, că de aia l-ai luat, așteaptă-te să consume un 12-15% și e un consum optimist în off-road. Nu pleca niciodată în pădure fără o canistră de rezervă.

De ce Scrambler și nu Sportsman?

E simplu: stilul tău. Vrei să cari lemne, să ai loc de bagaje și să te nu stropești? Iei Sportsman.

Vrei adrenalină, vrei să sari, vrei să simți că zbori și nu te deranjează noroiul pe ochelari? Iei Scrambler. E alegerea inimii vs. alegerea rațiunii.

Concluzie: Merită Scrambler 1000 S?

Mă uit la el, plin de noroi, cu motorul țăcănind a răcire, și răspunsul e un DA uriaș.

Polaris Scrambler 1000 S nu e un vehicul necesar. E genul de atv care te face să rânjești sub cască.

Dacă ai experiență și vrei nivelul următor, asta e.

Voi ce ziceți? V-ați băga la o tură cu bestia asta sau preferați ceva mai cuminte?